Прејди на содржината

Драге (Елба)

Координати: 53°25′0″N 10°16′0″E / 53.41667° СГШ; 10.26667° ИГД / 53.41667; 10.26667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Драге
Брана кај Фаренхолц
Брана кај Фаренхолц
Брана кај Фаренхолц
Грб на Драге
Драге (Елба) во рамките на Германија
Драге (Елба)
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Харбург
Општ. заед. Елбмарш
Месни единици 9
Градоначалник Уве Харден (СДП)
Основни податоци
Површина 30,28 км2
Надм. височина 4 м
Население 4.235 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 140 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WL
Пошт. бр. 21423
Повик. бр. 04177
Местоположба на Драге во рамките на округот Харбург
Карта
Карта
Координати 53°25′0″N 10°16′0″E / 53.41667° СГШ; 10.26667° ИГД / 53.41667; 10.26667

Драге (германски: Drage) — општина во округот Харбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија

[уреди | уреди извор]

Општински единици

[уреди | уреди извор]

Кон општината Драге припаѓаат местата Драге, Штофе, Дренхаузен, Елбсторф, Швинде и Кримзе, кои се наоѓаат на Елба, како и селата Хунден, Мофер и Фаренхолц.

Штофер Штранд

[уреди | уреди извор]

Најпознато место во рамките на општината е Штофер Штранд. Песочната плажа на Елба дава впечаток на морска плажа.

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]