Вулфзен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вулфзен
Грб на Вулфзен
Вулфзен во рамките на Германија
Вулфзен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Харбург
Општ. заед. Залцхаузен
Градоначалник Герд Милер (ДХС)
Основни податоци
Површина 8,42 км2
Надм. височина 22 м
Население 1.725 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 205 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WL
Пошт. бр. 21445
Повик. бр. 04173
Местоположба на Вулфзен во рамките на округот Харбург
Карта
Карта
Координати 53°18′0″N 10°09′0″E / 53.30000° СГШ; 10.15000° ИГД / 53.30000; 10.15000Координати: 53°18′0″N 10°09′0″E / 53.30000° СГШ; 10.15000° ИГД / 53.30000; 10.15000

Вулфзен (германски: Wulfsen) — општина во округот Харбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Вулфзен се наоѓа околу 30 километри јужно од градот Хамбург.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]