Емлиххајм (општинска заедница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грбот на општинската заедница

Емлиххајм (германски: Emlichheim) — општинска заедница во округот Грофовија Бентхајм, во Долна Саксонија, Германија. Нејзиното седиште е во општината Емлиххајм.

Општинската заедница Емлиххајм се состои од следниве општини:

  1. Емлиххајм
  2. Лар
  3. Ринге
  4. Хогштеде

Координати: 52°37′N 6°51′E / 52.617° СГШ; 6.850° ИГД / 52.617; 6.850