Прејди на содржината

Лар (Грофовија Бентхајм)

Координати: 52°37′0″N 6°43′59″E / 52.61667° СГШ; 6.73306° ИГД / 52.61667; 6.73306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лар
Селската црква во Лар
Селската црква во Лар
Селската црква во Лар
Грб на Лар
Лар (Грофовија Бентхајм) во рамките на Германија
Лар (Грофовија Бентхајм)
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Грофовија Бентхајм
Општ. заед. Емлиххајм
Градоначалник Хиндрик-Јан Камперт (ДХС)
Основни податоци
Површина 51,01 км2
Надм. височина 9 м
Население 2.126 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 42 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NOH
Пошт. бр. 49824
Повик. бр. 05947
Местоположба на Лар во рамките на округот Грофовија Бентхајм
Карта
Карта
Координати 52°37′0″N 6°43′59″E / 52.61667° СГШ; 6.73306° ИГД / 52.61667; 6.73306

Лар (германски: Laar) — општина во округот Грофовија Бентхајм, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија

[уреди | уреди извор]

Местоположба

[уреди | уреди извор]

Лар се наоѓа северозападно од Нордхорн во непосредна близина на границата со Холандија. Реката Фехте тече низ местото. Со 51 км², Лар е најголема општина во рамки на општинската заедница Емлиххајм.

Во општината се наоѓа природната заштитена област Ларше Брух.

Соседни општини

[уреди | уреди извор]

Општината Лар на југ се граничи со општините Вилен и Вилзум, на исток е општината Емлиххајм, на север е холандската општина и градот Куворден и на запад е холандската општина и град Харденберг.

Општински единици

[уреди | уреди извор]

Општината Лар се состои од шест единици: Агтерхорн, Ехтелер, Ешебриге, Хестерканте, Лар и Форвалд.

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]