Хогштеде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хогштеде
Старата реформирана црква во Хогштеде
Старата реформирана црква во Хогштеде
Старата реформирана црква во Хогштеде
Знаме на Хогштеде
Грб на Хогштеде
Хогштеде во рамките на Германија
Хогштеде
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Грофовија Бентхајм
Општ. заед. Емлиххајм
Месни единици 7
Градоначалник Јан Хармс-Ензинк (ДХС)
Основни податоци
Површина 49,77 км2
Надм. височина 14 м
Население 2.874 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 58 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NOH
Пошт. бр. 49846
Повик. бр. 05944
Портал www.hoogstede.de
Местоположба на Хогштеде во рамките на округот Грофовија Бентхајм
Карта
Карта
Координати 52°34′59″N 6°57′0″E / 52.58306° СГШ; 6.95000° ИГД / 52.58306; 6.95000Координати: 52°34′59″N 6°57′0″E / 52.58306° СГШ; 6.95000° ИГД / 52.58306; 6.95000

Хогштеде (до 1968 година: Хогштеде-Батхорн; германски: Hoogstede) — општина во округот Грофовија Бентхајм, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Хогштеде се наоѓа северозападно од Нордхорн на границата со Холандија. Реката Фехте тече низ местото, а притоката Ле се влива во местото.

Во општината Хогштеде се наоѓа природните заштитени области Нојрингер Визен, Фехте-Алтарм Кале и Морферландунгсгебит Тинхолт.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Хогштеде се состои од следниве единици:

  • Аркел
  • Батхорн
  • Берге
  • Хогштеде
  • Кале
  • Шерхорн
  • Тинхолт

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]