Бардовик (општинска заедница)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Бардовик (германски: Bardowick) — општинска заедница во округот Линебург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Нејзино седиште е селото Бардовик.

Грб на Бардовик

Општинската заедница Бардовик се состои од следниве општини:

  1. Бардовик
  2. Барум
  3. Хандорф
  4. Мехтерзен
  5. Радбрух
  6. Фегелзен
  7. Виторф

Координати: 53°18′02″N 10°23′25″E / 53.30056° СГШ; 10.39028° ИГД / 53.30056; 10.39028