Виторф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Виторф
Црква во Виторф
Црква во Виторф
Грб на Виторф
Виторф is located in Германија
Виторф
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Линебург
Општ. заед. Бардовик
Градоначалник Михаел Хербст (СДП)
Основни податоци
Површина 11,99 км2
Надм. височина 4 м
Население 1.436 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 120 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LG
Пошт. бр. 21357
Повик. бр. 04133
Местоположба на Виторф во рамките на округот Линебург
Карта
Координати 53°20′0″N 10°23′0″E / 53.33333° СГШ; 10.38333° ИГД / 53.33333; 10.38333Координати: 53°20′0″N 10°23′0″E / 53.33333° СГШ; 10.38333° ИГД / 53.33333; 10.38333

Виторф (германски: Wittorf) — општина во округот Линебург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Виторф се наоѓа јужно од Елба во Линебуршкото Поле, оддалечен околу 13 километри од окружниот град Линебург.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]