Томасбург

Координати: 53°14′0″N 10°40′0″E / 53.23333° СГШ; 10.66667° ИГД / 53.23333; 10.66667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Томасбург
Црквата „Св. Петар и Павле“ во Томасбург
Црквата „Св. Петар и Павле“ во Томасбург
Црквата „Св. Петар и Павле“ во Томасбург
Грб на Томасбург
Томасбург во рамките на Германија
Томасбург
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Линебург
Општ. заед. Остхајде
Месни единици 5
Градоначалник Дитер Шредер (СДП)
Основни податоци
Површина 26,69 км2
Надм. височина 54 м
Население 1.353 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 51 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LG
Пошт. бр. 21401
Повик. бр. 05859
Портал thomasburg.jimdo.com/
Местоположба на Томасбург во рамките на округот Линебург
Карта
Карта
Координати 53°14′0″N 10°40′0″E / 53.23333° СГШ; 10.66667° ИГД / 53.23333; 10.66667

Томасбург (германски: Thomasburg) — општина во округот Линебург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Фасторф се наоѓа на западниот крај од Природниот парк Брег на Елба-Дравен на реката Неце.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Томасбург се состои од следниве единици:

  • Бафендорф
  • Раденбек (со Венекат и Вихелн)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]