Шарнебек

Координати: 53°18′0″N 10°31′0″E / 53.30000° СГШ; 10.51667° ИГД / 53.30000; 10.51667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Шарнебек
Воздушен поглед на Шарнебек
Воздушен поглед на Шарнебек
Воздушен поглед на Шарнебек
Грб на Шарнебек
Шарнебек во рамките на Германија
Шарнебек
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Линебург
Општ. заед. Шарнебек
Градоначалник Ханс-Георг Фирингер (ДХС)
Основни податоци
Површина 26,88 км2
Надм. височина 7 м
Население 3.412 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 127 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LG
Пошт. бр. 21379
Повик. бр. 04136
Портал gemeinde-scharnebeck.de
Местоположба на Шарнебек во рамките на округот Линебург
Карта
Карта
Координати 53°18′0″N 10°31′0″E / 53.30000° СГШ; 10.51667° ИГД / 53.30000; 10.51667

Шарнебек (германски: Scharnebeck) — општина во округот Линебург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа околу 10 километри североисточно од окружниот град Линебург. Во непосредна близина се наоѓа бродскиот лифт на Страничниот канал на Елба.

Општината претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Шарнебек се наоѓа на западниот раб од Природниот парк Брег на Елба-Дравен.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Шарнебек е составена од следниве места:

  • Нуцфелде
  • Лентенау

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]