Прејди на содржината

Бардовик

Координати: 53°17′57″N 10°23′42″E / 53.29917° СГШ; 10.39500° ИГД / 53.29917; 10.39500
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бардовик
Катедралата во Бардовик
Катедралата во Бардовик
Катедралата во Бардовик
Грб на Бардовик
Бардовик во рамките на Германија
Бардовик
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Линебург
Општ. заед. Бардовик
Основни податоци
Површина 23,25 км2
Надм. височина 8 м
Население 7.054 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 303 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LG
Пошт. бр. 21357
Повик. бр. 04131
Портал www.bardowick.de
Местоположба на Бардовик во рамките на округот Линебург
Карта
Карта
Координати 53°17′57″N 10°23′42″E / 53.29917° СГШ; 10.39500° ИГД / 53.29917; 10.39500

Бардовик (германски: Bardowick; Бевик, долногермански: Bewick) — општина во округот Линебург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Општината поседува пазарно право и со тоа има некои одлики на град, но официјално не ги добила градските права. Сепак, означена е како „флекен“ (Flecken), мала населба со локално значење.

Општината претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Географија[уреди | уреди извор]

Бардовик се наоѓа на левиот брег на реката Илменау, помеѓу Винзен и Линебург. Прераснал како предградие на самиот град Линебург, од кој е оддалечен околу пет километри.

Историја[уреди | уреди извор]

Местото првпат било споменато во 795 година и бил издигнат во град во 972 година од страна на Ото I. Неговото име доаѓа од племето Лонгобарди.[2]

Во 1146 година била забележана црквата „Св. Петар и Павле“.

Градот бил уништен до темел, со исклучок на црквите, во 1189 година од страна на Хајнрих Лавот. Дотогаш, бил еден од најважните трговски градови во Северна Германија.

Денешната градба на катедралата била подигната помеѓу 1389 и 1485 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)
  2.  Chisholm, Hugh, уред. (1911). „Bardowiek“ . Encyclopædia Britannica. 3 (11. изд.). Cambridge University Press.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]