Рулсторф

Координати: 53°17′0″N 10°32′0″E / 53.28333° СГШ; 10.53333° ИГД / 53.28333; 10.53333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Рулсторф
Воздушен поглед на Рулсторф
Воздушен поглед на Рулсторф
Воздушен поглед на Рулсторф
Грб на Рулсторф
Рулсторф во рамките на Германија
Рулсторф
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Линебург
Општ. заед. Шарнебек
Месни единици 3
Градоначалник Петер Милер (BRB)
Основни податоци
Површина 22,82 км2
Надм. височина 33 м
Население 1.878 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 82 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LG
Пошт. бр. 21379
Повик. бр. 04136
Местоположба на Рулсторф во рамките на округот Линебург
Карта
Карта
Координати 53°17′0″N 10°32′0″E / 53.28333° СГШ; 10.53333° ИГД / 53.28333; 10.53333

Рулсторф (германски: Rullstorf) — општина во округот Линебург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Рулсторф се наоѓа на западниот раб од Природниот парк Брег на Елба-Дравен.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Рулсторф е составена од следниве места:

  • Болтерсен
  • Кронсберг
  • Рулсторф
  • Плангенмор
  • Ној Рулсторф
  • Ној Болтерсен

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]