Неце

Од Википедија — слободната енциклопедија
Неце
Воздушен поглед на Неце
Воздушен поглед на Неце
Воздушен поглед на Неце
Грб на Неце
Неце во рамките на Германија
Неце
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Линебург
Општ. заед. Остхајде
Месни единици 4
Градоначалник Карстен Јохансон (ДХС)
Основни податоци
Површина 26,84 км2
Надм. височина 37 м
Население 2.669 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 99 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LG
Пошт. бр. 21398
Повик. бр. 05850
Портал www.neetze.de
Местоположба на Неце во рамките на округот Линебург
Карта
Карта
Координати 53°16′0″N 10°38′0″E / 53.26667° СГШ; 10.63333° ИГД / 53.26667; 10.63333Координати: 53°16′0″N 10°38′0″E / 53.26667° СГШ; 10.63333° ИГД / 53.26667; 10.63333

Неце (германски: Neetze; долногермански: Näätz[2]) — општина во округот Линебург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Неце се наоѓа на западниот раб од Природниот парк Брег на Елба-Дравен, сместена на истоимената река

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Неце се состои од следниве единици:

  • Неце
  • Ној-Неце
  • Зиторф
  • Ној-Зиторф
  • Нојмилен

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)
  2. Günther Wagener (2015-08-27). „Verzeichnis der Städte, Samtgemeinden, der Mitgliedsgemeinden und Ortsteile in der Hansestadt und dem Landkreis Lüneburg mit dem Eintrag der plattdeutschen Ortsnamen“ (PDF). www.landkreis-lueneburg.de. стр. 2. Посетено на 2018-12-20.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]