Фасторф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фасторф
Црква во Фасторф, посветена на Свети Никола
Црква во Фасторф, посветена на Свети Никола
Црква во Фасторф, посветена на Свети Никола
Грб на Фасторф
Фасторф во рамките на Германија
Фасторф
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Линебург
Општ. заед. Остхајде
Месни единици 4
Градоначалник Петер Ладе
Основни податоци
Површина 21,85 км2
Надм. височина 62 м
Население 810 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 37 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LG
Пошт. бр. 21397
Повик. бр. 04137
Портал www.vastorf.de
Местоположба на Фасторф во рамките на округот Линебург
Карта
Карта
Координати 53°12′0″N 10°33′0″E / 53.20000° СГШ; 10.55000° ИГД / 53.20000; 10.55000Координати: 53°12′0″N 10°33′0″E / 53.20000° СГШ; 10.55000° ИГД / 53.20000; 10.55000

Фасторф (германски: Vastorf) — општина во округот Линебург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Фасторф се наоѓа западно од Природниот парк Брег на Елба-Дравен.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Фасторф се состои од следниве единици:

  • Гифкендорф
  • Росторф
  • Фасторф
  • Фолксторф

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]