Прејди на содржината

Рајнсторф

Координати: 53°14′4″N 10°34′10″E / 53.23444° СГШ; 10.56944° ИГД / 53.23444; 10.56944
Од Википедија — слободната енциклопедија
Рајнсторф
Црква во Рајнсторф
Црква во Рајнсторф
Црква во Рајнсторф
Грб на Рајнсторф
Рајнсторф во рамките на Германија
Рајнсторф
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Линебург
Општ. заед. Остхајде
Градоначалник Марион Блом (независна)
Основни податоци
Површина 30,29 км2
Надм. височина 50 м
Население 1.251 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 41 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LG
Пошт. бр. 21400
Повик. бр. 04137
Местоположба на Рајнсторф во рамките на округот Линебург
Карта
Карта
Координати 53°14′4″N 10°34′10″E / 53.23444° СГШ; 10.56944° ИГД / 53.23444; 10.56944

Рајнсторф (германски: Reinstorf) — општина во округот Линебург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Рајнсторф се наоѓа околу дванаесет километри источно од окружниот град Линебург.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Рајнсторф се состои од следниве единици:

  • Вендхаузен
  • Холцен
  • Хорндорф
  • Зилбек
  • Ној Вендхаузен
  • Ној Зилбек

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]