Прејди на содржината

Ембзен

Координати: 53°11′0″N 10°21′0″E / 53.18333° СГШ; 10.35000° ИГД / 53.18333; 10.35000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ембзен
Селската црква во Ембзен
Селската црква во Ембзен
Селската црква во Ембзен
Грб на Ембзен
Ембзен во рамките на Германија
Ембзен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Линебург
Општ. заед. Илменау
Месни единици 3
Градоначалник Штефан Кох (независен)
Основни податоци
Површина 22,66 км2
Надм. височина 44 м
Население 2.794 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 123 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LG
Пошт. бр. 21409
Повик. бр. 04134
Портал www.embsen.de
Местоположба на Ембзен во рамките на округот Линебург
Карта
Карта
Координати 53°11′0″N 10°21′0″E / 53.18333° СГШ; 10.35000° ИГД / 53.18333; 10.35000

Ембзен (германски: Embsen) — општина во округот Линебург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Во самата општина се наоѓа природниот резерват Хазенбургер Бахтал. Потокот Хазенбургер Миленбах, лева притока на реката Илменау, извира западно од Ембзен.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Ембзен се состои од следниве места:

  • Ембзен
  • Ерцен
  • Хајнзен

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]