Репенштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Репенштет
Грб на Репенштет
Репенштет is located in Германија
Репенштет
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Линебург
Општ. заед. Гелерзен
Градоначалник Петер Берген (ДХС)
Основни податоци
Површина 14,78 км2
Надм. височина 36 м
Население 7.668 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 519 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LG
Пошт. бр. 21391
Повик. бр. 04131
Портал www.reppenstedt.de
Местоположба на Репенштет во рамките на округот Линебург
Карта
Координати 53°15′0″N 10°21′0″E / 53.25000° СГШ; 10.35000° ИГД / 53.25000; 10.35000Координати: 53°15′0″N 10°21′0″E / 53.25000° СГШ; 10.35000° ИГД / 53.25000; 10.35000

Репенштет (германски: Reppenstedt) — општина во округот Линебург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Општината претставува административно седиште на општинската заедница Гелерзен.

Географија[уреди | уреди извор]

Местото претставува вистинско предградие на градот Линебург, освен со мали исклучоци.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Репенштет се наоѓа околу 2,5 километри западно од градот Линебург.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината припаѓа местото Дахтмисен.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2019“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2019. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]