Зидергелерзен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Зидергелерзен
Воденица Хајлигентал
Воденица Хајлигентал
Воденица Хајлигентал
Грб на Зидергелерзен
Зидергелерзен во рамките на Германија
Зидергелерзен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Линебург
Општ. заед. Гелерзен
Градоначалник Анете Камајер (ДХС)
Основни податоци
Површина 18,46 км2
Надм. височина 44 м
Население 1.816 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 98 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LG
Пошт. бр. 21394
Повик. бр. 04135
Портал Webseite der Samtgemeinde
Местоположба на Зидергелерзен во рамките на округот Линебург
Карта
Карта
Координати 53°13′0″N 10°18′0″E / 53.21667° СГШ; 10.30000° ИГД / 53.21667; 10.30000Координати: 53°13′0″N 10°18′0″E / 53.21667° СГШ; 10.30000° ИГД / 53.21667; 10.30000

Зидергелерзен (германски: Südergellersen) — општина во округот Линебург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Зидергелерзен се наоѓа помеѓу природните паркови Линебуршко Поле и Елбхеен-Вендланд.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Зидергелерзен се состои од следниве места:

  • Зидергелерзен
  • Хајлигентал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]