Барум (Линебург)

Координати: 53°21′7″N 10°24′22″E / 53.35194° СГШ; 10.40611° ИГД / 53.35194; 10.40611
Од Википедија — слободната енциклопедија
Барум
Црквата „Св. Дионис“ во истоименото село
Црквата „Св. Дионис“ во истоименото село
Црквата „Св. Дионис“ во истоименото село
Грб на Барум
Барум (Линебург) во рамките на Германија
Барум (Линебург)
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Линебург
Општ. заед. Бардовик
Месни единици 3
Градоначалник Јоахим Швертфегер (СлДП)
Основни податоци
Површина 9,8 км2
Надм. височина 4 м
Население 2.079 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 212 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LG
Пошт. бр. 21357
Повик. бр. 04133
Портал www.samtgemeinde-bardowick.de
Местоположба на Барум во рамките на округот Линебург
Карта
Карта
Координати 53°21′7″N 10°24′22″E / 53.35194° СГШ; 10.40611° ИГД / 53.35194; 10.40611

Барум (германски: Barum) — општина во округот Линебург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Барум се наоѓа јужно од Елба, оддалечен околу 13 километри од окружниот град Линебург.

Низ селото тече реката Неце, која северно од местото го создава Барумско Езеро.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Барум е составена од следниве единици:

  • Барум
  • Хорбург
  • Санкт Дионис

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]