Ајлзен (општинска заедница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грбот на општинската заедница

Ајлзен (германски: Eilsen) — општинска заедница во округот Шаумбург, во Долна Саксонија, Германија. Нејзиното седиште е во општината Бад Ајлзен.

Општинската заедница Ајлзен се состои од следниве општини:

  1. Анзен
  2. Бад Ајлзен
  3. Буххолц
  4. Хесен
  5. Луден

Координати: 52°13′59″ N; 9°06′00″ E / 52.233° СГШ; 9.100° ИГД / 52.233; 9.100