Шитторф (општинска заедница)

Координати: 52°19′N 7°14′E / 52.317° СГШ; 7.233° ИГД / 52.317; 7.233
Од Википедија — слободната енциклопедија
Грбот на општинската заедница

Шитторф (германски: Schüttorf) — општинска заедница во округот Грофовија Бентхајм, во Долна Саксонија, Германија. Нејзиното седиште е во градот Шитторф.

Општинската заедница Шитторф се состои од следниве општини:

  1. Енгден
  2. Замерн
  3. Истерберг
  4. Квендорф
  5. Оне
  6. Шитторф

52°19′N 7°14′E / 52.317° СГШ; 7.233° ИГД / 52.317; 7.233