Прејди на содржината

Нојенхаус (општинска заедница)

Координати: 52°30′N 6°58′E / 52.500° СГШ; 6.967° ИГД / 52.500; 6.967
Од Википедија — слободната енциклопедија
Грбот на општинската заедница

Нојенхаус (германски: Neuenhaus) — општинска заедница во округот Грофовија Бентхајм, во Долна Саксонија, Германија. Нејзиното седиште е во градот Нојенхаус.

Општинската заедница Нојенхаус се состои од следниве општини:

  1. Георгсдорф
  2. Еше
  3. Лаге
  4. Нојенхаус
  5. Остервалд

52°30′N 6°58′E / 52.500° СГШ; 6.967° ИГД / 52.500; 6.967