Лаге (Долна Саксонија)

Координати: 52°28′2″N 6°57′37″E / 52.46722° СГШ; 6.96028° ИГД / 52.46722; 6.96028
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лаге
Селската црква во Лаге
Селската црква во Лаге
Селската црква во Лаге
Лаге во рамките на Германија
Лаге
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Грофовија Бентхајм
Општ. заед. Нојенхаус
Градоначалник Хиндрик Бош
Основни податоци
Површина 6,39 км2
Надм. височина 19 м
Население 1.022 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 160 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NOH
Пошт. бр. 49828
Повик. бр. 0 59 41
Портал www.herrlichkeit-lage.de
Местоположба на Лаге во рамките на округот Грофовија Бентхајм
Карта
Карта
Координати 52°28′2″N 6°57′37″E / 52.46722° СГШ; 6.96028° ИГД / 52.46722; 6.96028

Лаге (германски: Lage) — општина во округот Грофовија Бентхајм, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Лаге се наоѓа непосредно на германско-холандската граница, сместен на реката Динкел.

Припојувања[уреди | уреди извор]

На 1 април 1929 година, општината Брекленкамп се припоила кон Лаге.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]