Хале (Нојенхаус)

Координати: 52°27′0″N 6°55′0″E / 52.45000° СГШ; 6.91667° ИГД / 52.45000; 6.91667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хале
Хале во рамките на Германија
Хале
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Грофовија Бентхајм
Општ. заед. Илзен
Месни единици 3
Градоначалник Герд-Холгер Колде
Основни податоци
Површина 21,15 км2
Надм. височина 28 м
Население 676 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 32 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NOH
Пошт. бр. 49843
Повик. бр. 05941
Портал www.uelsen.de
Местоположба на Хале во рамките на округот Грофовија Бентхајм
Карта
Карта
Координати 52°27′0″N 6°55′0″E / 52.45000° СГШ; 6.91667° ИГД / 52.45000; 6.91667

Хале (германски: Halle) — општина во округот Грофовија Бентхајм, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа јужно од општината Илзен и градот Нојенхаус. На запад се граничи со општината Гетело, источно е општината Лаге, додека на југ се граничи со Холандија.

Поашеберг во Хезинген со 89 метри е второто највисоко возвишение во Грофовијата Бентхајм.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината се состои од следниве места:

  • Хале
  • Хардинген
  • Хезинген

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]