Вилзум

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вилзум
Селската црква во Вилзум
Селската црква во Вилзум
Селската црква во Вилзум
Грб на Вилзум
Вилзум во рамките на Германија
Вилзум
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Грофовија Бентхајм
Општ. заед. Илзен
Градоначалник Хајнрих Мардинк (ДХС)
Основни податоци
Површина 47,13 км2
Надм. височина 42 м
Население 1.616 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 34 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NOH
Пошт. бр. 49849
Повик. бр. 0 59 45
Портал www.wilsum.de
Местоположба на Вилзум во рамките на округот Грофовија Бентхајм
Карта
Карта
Координати 52°31′0″N 6°50′0″E / 52.51667° СГШ; 6.83333° ИГД / 52.51667; 6.83333Координати: 52°31′0″N 6°50′0″E / 52.51667° СГШ; 6.83333° ИГД / 52.51667; 6.83333

Вилзум (германски: Wilsum) — општина во округот Грофовија Бентхајм, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Северно од Вилзум се наоѓаат општините Емлиххајм и Лар, северозападно се наоѓа холандската општина Харденберг. Општините Хогштеде и Геленкамп се граничат на североисток и на исток со Вилзум. На југоисток се наоѓа општината Илзен, каде се наоѓа седиштето на општинската заедница; југозападно од Вилзум се наоѓа општината Итербек, додека на запад е општината Вилен.

Со површина од 47,13 км², Вилзум е најголема општина во општинската заедница Илзен. Највисока точка е Вилзумер Берге со височина од 80 метри.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]