Замерн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Замерн
Замерн во рамките на Германија
Замерн
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Грофовија Бентхајм
Општ. заед. Шитторф
Градоначалник Марко Бернинк
Основни податоци
Површина 25,99 км2
Надм. височина 36 м
Население 786 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 30 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NOH
Пошт. бр. 48465
Повик. бр. 0 59 23
Местоположба на Замерн во рамките на округот Грофовија Бентхајм
Карта
Координати 52°19′0″N 7°15′59″E / 52.31667° СГШ; 7.26639° ИГД / 52.31667; 7.26639Координати: 52°19′0″N 7°15′59″E / 52.31667° СГШ; 7.26639° ИГД / 52.31667; 7.26639

Замерн (германски: Samern) — општина во округот Грофовија Бентхајм, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Замерн се наоѓа помеѓу окружниот град Нордхорн и градот Штајнфурт на границата со сојузната покраина Северна Рајна-Вестфалија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]