Вилен (општина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вилен (општина)
Вилен (општина) is located in Германија
Вилен (општина)
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Грофовија Бентхајм
Општ. заед. Илзен
Месни единици 4
Градоначалник Геролд Штрефе
Основни податоци
Површина 23,06 км2
Надм. височина 20 м
Население 505 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 22 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NOH
Пошт. бр. 49847
Повик. бр. 0 59 48
Портал www.uelsen.de
Местоположба на Вилен (општина) во рамките на округот Грофовија Бентхајм
Карта
Координати 52°33′0″N 6°43′0″E / 52.55000° СГШ; 6.71667° ИГД / 52.55000; 6.71667Координати: 52°33′0″N 6°43′0″E / 52.55000° СГШ; 6.71667° ИГД / 52.55000; 6.71667

Вилен (германски: Wielen) — општина во округот Грофовија Бентхајм, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Вилен се наоѓа северозападно од окружниот град Нордхорн на границата со Холандија. Источно од Вилен се наоѓа општината Вилзум, а југоисточно е општината Итербек, кои се наоѓаат во општинската заедница Илзен. Местото Фенебриге е најзападното место во копнениот дел на Долна Саксонија.[2] На запад се наоѓа холандската општина Харденберг.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Вилен е составена од следниве единици:

  • Балдерхар
  • Штрипе
  • Фенебриге
  • Вилен

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)
  2. ndr.de: 70 Jahre Niedersachsen: Ganz weit im Westen, abgerufen am 19. Juni 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]