Квендорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Квендорф
Квендорф во рамките на Германија
Квендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Грофовија Бентхајм
Општ. заед. Шитторф
Градоначалник Херман Радемакер
Основни податоци
Површина 14,15 км2
Надм. височина 31 м
Население 606 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 43 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NOH
Пошт. бр. 48465
Повик. бр. 05922, 05923
Местоположба на Квендорф во рамките на округот Грофовија Бентхајм
Карта
Карта
Координати 52°20′0″N 7°11′0″E / 52.33333° СГШ; 7.18333° ИГД / 52.33333; 7.18333Координати: 52°20′0″N 7°11′0″E / 52.33333° СГШ; 7.18333° ИГД / 52.33333; 7.18333

Квендорф (германски: Quendorf) — општина во округот Грофовија Бентхајм, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Не постои едно селско јадро, туку има поединечни населби и имоти.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]