Истерберг

Координати: 52°20′56″N 7°08′47″E / 52.34889° СГШ; 7.14639° ИГД / 52.34889; 7.14639
Од Википедија — слободната енциклопедија
Истерберг
Грб на Истерберг
Истерберг во рамките на Германија
Истерберг
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Грофовија Бентхајм
Општ. заед. Шитторф
Месни единици 2
Градоначалник Гинтер Вилминк (Избирачка група Истерберг)
Основни податоци
Површина 20,28 км2
Надм. височина 35 м
Население 574 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 28 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NOH
Пошт. бр. 48465
Повик. бр. 05922
Местоположба на Истерберг во рамките на округот Грофовија Бентхајм
Карта
Карта
Координати 52°20′56″N 7°08′47″E / 52.34889° СГШ; 7.14639° ИГД / 52.34889; 7.14639

Истерберг (германски: Isterberg) — општина во округот Грофовија Бентхајм, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа помеѓу градовите Бад Бентхајм и Нордхорн.

Не постои јасно селско јадро, а општината го добила името по истоимениот рид, кој е огранка на Тевтобуршката Шума.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Истерберг се состои од следниве единици:

  • Нерлаге
  • Венгзел

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]