Остервалд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Остервалд
Остервалд во рамките на Германија
Остервалд
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Грофовија Бентхајм
Општ. заед. Нојенхаус
Градоначалник Герда Брокман
Основни податоци
Површина 33,38 км2
Надм. височина 19 м
Население 1.185 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 36 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NOH
Пошт. бр. 49828
Повик. бр. 05925, 05941, 05944, 05946
Местоположба на Остервалд во рамките на округот Грофовија Бентхајм
Карта
Карта
Координати 52°32′3″N 7°01′59″E / 52.53417° СГШ; 7.03306° ИГД / 52.53417; 7.03306Координати: 52°32′3″N 7°01′59″E / 52.53417° СГШ; 7.03306° ИГД / 52.53417; 7.03306

Остервалд (германски: Osterwald) — општина во округот Грофовија Бентхајм, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Соседни општини на Остервалд се градот Нојенхаус, Еше, Георгсдорф, Хогштеде, Витмаршен и окружниот град Нордхорн.

Водотеци[уреди | уреди извор]

Во Остервалд се наоѓаат два потоци: Зермансбеке и Белтбеке, кои подоцна се вливаат во Ле.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Остервалд е составена од следниве единици:

  • Остервалд
  • Алте Пикарди
  • Хоенкербен

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]