Итербек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Итербек
Селската црква во Итербек
Селската црква во Итербек
Селската црква во Итербек
Грб на Итербек
Итербек во рамките на Германија
Итербек
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Грофовија Бентхајм
Општ. заед. Илзен
Месни единици 7
Градоначалник Ламбертус Ванинк
Основни податоци
Површина 41,01 км2
Надм. височина 39 м
Население 1.753 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 43 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NOH
Пошт. бр. 49847
Повик. бр. 05948
Портал www.itterbeck.net
Местоположба на Итербек во рамките на округот Грофовија Бентхајм
Карта
Карта
Координати 52°30′23″N 6°48′10″E / 52.50639° СГШ; 6.80278° ИГД / 52.50639; 6.80278Координати: 52°30′23″N 6°48′10″E / 52.50639° СГШ; 6.80278° ИГД / 52.50639; 6.80278

Итербек (германски: Itterbeck) — општина во округот Грофовија Бентхајм, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Георгсдорф се наоѓа северозападно од окружниот град Нордхорн, на границата со Холандија. Североисточно од Итербек се наоѓа општината Вилзум, источно е општината Илзен, југоисточно е општината Гетело и северозападно и југозападно е општината Вилен, сите припаѓаат на општинската заедница Илзе. На запад се наоѓа холандската општина Харденберг, додека на југ е општината Туберген (обете во покраината Оверајсел).

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Итербек се состои од следниве единици:

  • Итербек
  • Еге
  • Итербекермор
  • Клајне Штрипе
  • Балдерхармор
  • Итербекердозе
  • Рацел

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]