Еше

Од Википедија — слободната енциклопедија
Еше
Еше во рамките на Германија
Еше
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Грофовија Бентхајм
Општ. заед. Нојенхаус
Градоначалник Херман Берендс
Основни податоци
Површина 11,01 км2
Надм. височина 17 м
Население 567 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 51 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NOH
Пошт. бр. 49828
Повик. бр. 0 59 41
Местоположба на Еше во рамките на округот Грофовија Бентхајм
Карта
Карта
Координати 52°31′59″N 6°58′0″E / 52.53306° СГШ; 6.96667° ИГД / 52.53306; 6.96667Координати: 52°31′59″N 6°58′0″E / 52.53306° СГШ; 6.96667° ИГД / 52.53306; 6.96667

Еше (германски: Esche) — општина во округот Грофовија Бентхајм, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Еше се наоѓа на реката Фехте помеѓу окружниот град Нордхорн и Емлиххајм.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]