Оне

Од Википедија — слободната енциклопедија
Оне
Сретселото
Сретселото
Сретселото
Грб на Оне
Оне во рамките на Германија
Оне
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Грофовија Бентхајм
Општ. заед. Шитторф
Градоначалник Шарлот Рушулте
Основни податоци
Површина 9 км2
Надм. височина 40 м
Население 580 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 64 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NOH
Пошт. бр. 48465
Повик. бр. 05923
Местоположба на Оне во рамките на округот Грофовија Бентхајм
Карта
Карта
Координати 52°16′0″N 7°16′0″E / 52.26667° СГШ; 7.26667° ИГД / 52.26667; 7.26667Координати: 52°16′0″N 7°16′0″E / 52.26667° СГШ; 7.26667° ИГД / 52.26667; 7.26667

Оне (германски: Ohne) — општина во округот Грофовија Бентхајм, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Општината е една од најстарите населби во западниот дел на Долна Саксонија и воедно една од најмалите општини во покраината.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Оне се граничи на југ со округот Штајнфурт (Северна Рајна-Вестфалија) и на исток со округот Емсланд. Соседната општина Замерн го опкружува местото на север и на запад.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Соседни општини се Замерн, Залцберген (Емсланд) и Ветринген (Штајнфурт, Северна Рајна-Вестфалија).

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]