Енгден

Од Википедија — слободната енциклопедија
Енгден
Поглед на селото Енгден
Поглед на селото Енгден
Поглед на селото Енгден
Енгден во рамките на Германија
Енгден
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Грофовија Бентхајм
Општ. заед. Шитторф
Месни единици 2
Градоначалник Герхард Тајсинг (ДХС)
Основни податоци
Површина 44,29 км2
Надм. височина 29 м
Население 409 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 9 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NOH
Пошт. бр. 48465
Повик. бр. 0 59 26
Местоположба на Енгден во рамките на округот Грофовија Бентхајм
Карта
Карта
Координати 52°23′59″N 7°10′59″E / 52.39972° СГШ; 7.18306° ИГД / 52.39972; 7.18306Координати: 52°23′59″N 7°10′59″E / 52.39972° СГШ; 7.18306° ИГД / 52.39972; 7.18306

Енгден (германски: Engden) — општина во округот Грофовија Бентхајм, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Енгден се наоѓа помеѓу градовите Нордхорн и Шитторф.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Општината Енгден се граничи со градот Нордхорн (на запад и на север), општината Витмаршен (во крајниот североисток), општината Емсбирен (на исток), градот Шитторф (во крајниот југоисток), општината Квендорф (на југ) и општината Истерберг (на југозапад).

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината е поделена на местата Енгден и Дрифорден.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]