Прејди на содржината

Геленкамп

Координати: 52°31′0″N 6°55′0″E / 52.51667° СГШ; 6.91667° ИГД / 52.51667; 6.91667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Геленкамп
Ветерници во општината
Ветерници во општината
Ветерници во општината
Грб на Геленкамп
Геленкамп во рамките на Германија
Геленкамп
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Грофовија Бентхајм
Општ. заед. Илзен
Месни единици 3
Градоначалник Фриц-Герт Еверинк
Основни податоци
Површина 20,95 км2
Надм. височина 19 м
Население 581 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 28 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NOH
Пошт. бр. 49843
Повик. бр. 0 59 41
Портал www.uelsen.de
Местоположба на Геленкамп во рамките на округот Грофовија Бентхајм
Карта
Карта
Координати 52°31′0″N 6°55′0″E / 52.51667° СГШ; 6.91667° ИГД / 52.51667; 6.91667

Геленкамп (германски: Gölenkamp) — општина во округот Грофовија Бентхајм, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Геленкамп се наоѓа северозападно од окружниот град Нордхорн, недалеку од холандската граница.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Општината се граничи (од север, надесно) со следниве општини: Хогштеде, Еше, Нојенхаус, Илзен и Вилзум.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Геленкамп е составена од следниве единици:

  • Геленкамп
  • Хафтенкамп
  • Хардингхаузен

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]