Илзен

Координати: 52°30′0″N 6°52′0″E / 52.50000° СГШ; 6.86667° ИГД / 52.50000; 6.86667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Илзен
Општинското собрание на Илзен
Општинското собрание на Илзен
Општинското собрание на Илзен
Знаме на Илзен
Грб на Илзен
Илзен во рамките на Германија
Илзен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Грофовија Бентхајм
Општ. заед. Илзен
Месни единици 5
Градоначалник Бернд Вефер (СДП)
Основни податоци
Површина 19,46 км2
Надм. височина 45 м
Население 5.779 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 297 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NOH
Пошт. бр. 49843
Повик. бр. 0 59 42
Портал www.uelsen.de
Местоположба на Илзен во рамките на округот Грофовија Бентхајм
Карта
Карта
Координати 52°30′0″N 6°52′0″E / 52.50000° СГШ; 6.86667° ИГД / 52.50000; 6.86667

Илзен (германски: Uelsen) — општина во округот Грофовија Бентхајм, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Општината претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа во крајниот запад на Долна Саксонија, во близина со границата на Холандија.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]