Нојенхаус

Координати: 52°30′0″N 6°58′0″E / 52.50000° СГШ; 6.96667° ИГД / 52.50000; 6.96667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Нојенхаус

Neuenhaus

Старото Градско собрание
Старото Градско собрание
Старото Градско собрание
Знаме на Нојенхаус
Грб на Нојенхаус
Нојенхаус во рамките на Германија
Нојенхаус
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Грофовија Бентхајм
Општ. заед. Нојенхаус
Градоначалник Паул Мокри (ДХС)
Основни податоци
Површина 31,31 км2
Надм. височина 17 м
Население 10.228 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 327 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NOH
Пошт. бр. 49828
Повик. бр. 0 59 41
Портал www.neuenhaus.de
Местоположба на градот Нојенхаус во рамките на округот Грофовија Бентхајм
Карта
Карта
Координати 52°30′0″N 6°58′0″E / 52.50000° СГШ; 6.96667° ИГД / 52.50000; 6.96667

Нојенхаус (германски: Neuenhaus) — мал град во округот Грофовија Бентхајм, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Градот претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Нојенхаус е сместен на реките Динкел и Фехте, близу границата со Холандија, оддалечен околу 10 километри северозападно од окружниот град Нордхорн.

Историја[уреди | уреди извор]

Основање и именување[уреди | уреди извор]

Нојенхаус бил основан во 1317 година од страна на грофот Јоханес II на Грофовијата Бентхајм на трговскиот пат помеѓу Минстер и Амстердам, кој исто така поседувал замок за негова заштита. Името на замокот, Динкелроде, дошло од реката Динкел, која таму се влива во Фехте. Во 1328 година, замокот – за да се разликува од замокот Бентхајм – бил означен како „нова куќа“ (et nye hus), а во 1369 година како Ниенхус (Nyenhuß) и во 1457 година како Ниенхуес (Nyenhueß')'

Развој[уреди | уреди извор]

Брзорастечкиот град добил градски права во 1369 година, а во текот на XV век бил утврден со бедеми; постоеле само четири градски порти за влез во градот: Илзер, Фелдхизер, Дик- и Принзенпорте. Оттука генералот Карл фон Рабенхаупт во Втората холандска војна морал да постави 16 мостови, пред да го освои градот на 28 март 1674 година.

Од 1860 година, во него постоел основен суд и други установи,[2], кои постепено биле префрлени по Втората светска војна во окружниот град Нордхорн. Во 1953 година, долносаксонскиот парламент одлучил, дека Нордхорн треба да има сопствен суд, кој бил отворен во 1955 година. Поради намалување на случаите, основниот суд во Нојенхаус (како и судот во Бентхајм) бил затворен на 1 јули 1973 година.[3]

Припојувања[уреди | уреди извор]

На 1 април 1929 година, општината Тајх била припоена кон Нојенхаус. На 1 јули 1970 година, општините Грасдорф (со Бишофспол, Тезингфелд и Фелдгар), Хилтен (со Бујтенборг) и Фелдхаузен, биле припоени кон градот Нојенхаус.[4]

Политика[уреди | уреди извор]

Градски совет[уреди | уреди извор]

Градскиот совет се состои од 27 избрани членови, што одговара за градови со број на жители помеѓу 10.001 и 12.000 жители.[5] Членовите се избираат на општи избори на секои пет години.

На последните општински избори на 12 септември 2021 година биле добиени следниве резултати:[6]

Партија % на гласови Број на места Промена
CDU 48,51% 13
SPD 31,31% 8
GRÜNE 13,31% 4
FDP 4,38% 1
AfD 2,48% 1

Градоначалник[уреди | уреди извор]

Градоначалник на градот Нојенхаус е Паул Мокри (CDU).

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Нојенхаус е збратимен со следниве градови:

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)
  2. Grafschafter Nachrichten vom 23. November 2006: Aus Amtsgericht wird Seniorenresidenz. Historisches Gebäude in Neuenhaus vollständig saniert - Krankenhausverein als Pächter.
  3. Eigene Gerichtssäle für Textilmetropole[мртва врска] In: Grafschafter Nachrichten. 4. Januar 2006.
  4. „Historisches Gemeindeverzeichnis für die Bundesrepublik Deutschland. Namens-, Grenz- und Schlüsselnummernänderungen bei Gemeinden, Kreisen und Regierungsbezirken vom 27. 5. 1970 bis 31. 12. 1982“. Stuttgart und Mainz: Statistisches Bundesamt. 1983. Отсутно или празно |url= (help)
  5. Niedersächsisches Kommunalverfassungsgesetz (NKomVG) in der Fassung vom 17. Dezember 2010; § 46 – Zahl der Abgeordneten Архивирано на 10 јуни 2020 г., abgerufen am 28. Dezember 2016.
  6. Ergebnis der Kommunalwahl 2021 auf votemanager.kdo.de; abgerufen am 19. September 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]