Прејди на содржината

Ринге (Германија)

Координати: 52°35′0″N 6°56′0″E / 52.58333° СГШ; 6.93333° ИГД / 52.58333; 6.93333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ринге
Станбен комплекс Буденберг
Станбен комплекс Буденберг
Станбен комплекс Буденберг
Ринге во рамките на Германија
Ринге
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Грофовија Бентхајм
Општ. заед. Емлиххајм
Месни единици 3
Градоначалник Алберт Штегеман (ДХС)
Основни податоци
Површина 35,32 км2
Надм. височина 15 м
Население 1.969 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 56 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NOH
Пошт. бр. 49824
Повик. бр. 05944/ 05943
Местоположба на Ринге во рамките на округот Грофовија Бентхајм
Карта
Карта
Координати 52°35′0″N 6°56′0″E / 52.58333° СГШ; 6.93333° ИГД / 52.58333; 6.93333

Ринге (германски: Ringe) — општина во округот Грофовија Бентхајм, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Ринге се наоѓа северозападно од Нордхорн на границата со Холандија. Реката Фехте тече низ местото.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Хогштеде се состои од следниве единици:

  • Гросринге
  • Клајнринге
  • Нојгнаденфелд

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]