Гетело

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гетело
Грб на Гетело
Гетело is located in Германија
Гетело
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Грофовија Бентхајм
Општ. заед. Илзен
Месни единици 2
Градоначалник Јан-Хиндрик Шипер
Основни податоци
Површина 20,24 км2
Надм. височина 68 м
Население 528 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 26 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NOH
Пошт. бр. 49843
Повик. бр. 0 59 42
Портал www.uelsen.de
Местоположба на Гетело во рамките на округот Грофовија Бентхајм
Карта
Координати 52°28′0″N 6°50′59″E / 52.46667° СГШ; 6.84972° ИГД / 52.46667; 6.84972Координати: 52°28′0″N 6°50′59″E / 52.46667° СГШ; 6.84972° ИГД / 52.46667; 6.84972

Гетело (германски: Getelo) — општина во округот Грофовија Бентхајм, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Гетело се наоѓа северозападно од окружниот град Нордхорн на границата со Холандија.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Гетело е составена од следниве места:

  • Гетело
  • Гетеломор

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]