Прејди на содржината

Георгсдорф

Координати: 52°34′0″N 7°04′59″E / 52.56667° СГШ; 7.08306° ИГД / 52.56667; 7.08306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Георгсдорф
Ветерницата во Георгсдорф
Ветерницата во Георгсдорф
Ветерницата во Георгсдорф
Грб на Георгсдорф
Георгсдорф во рамките на Германија
Георгсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Грофовија Бентхајм
Општ. заед. Нојенхаус
Градоначалник Ања Шупе
Основни податоци
Површина 19,26 км2
Надм. височина 19 м
Население 1.205 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 63 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NOH
Пошт. бр. 49828
Повик. бр. 05946
Местоположба на Георгсдорф во рамките на округот Грофовија Бентхајм
Карта
Карта
Координати 52°34′0″N 7°04′59″E / 52.56667° СГШ; 7.08306° ИГД / 52.56667; 7.08306

Георгсдорф (германски: Georgsdorf) — општина во округот Грофовија Бентхајм, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Георгсдорф се наоѓа северно од окружниот град Нордхорн, сместен на каналите Југ-Север и Куворден-Пикарди.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]