Лаге

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лаге
Грб на Лаге
Лаге is located in Германија
Лаге
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Росток
Месна заед. Лаге
Градоначалник Илка Лохнер-Борст
Основни податоци
Површина 81,27 км2
Надм. височина 20 м
Население 5.511 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 68 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LRO
Пошт. бр. 18299
Повик. бр. 038459
Портал www.stadt-laage.de
Местоположба на градот Лаге во рамките на округот Росток
Карта
Координати 53°55′56″N 12°20′48″E / 53.93222° СГШ; 12.34667° ИГД / 53.93222; 12.34667Координати: 53°55′56″N 12°20′48″E / 53.93222° СГШ; 12.34667° ИГД / 53.93222; 12.34667

Лаге (германски: Laage) — град во округот Росток, во сојузната покраина Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Се наоѓа на реката Рекниц, 23 километри југоисточно од Росток. Аеродромот Росток-Лаге се наоѓа неколку километри западно од Лаге. Градот претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [url=https://www.laiv-mv.de/static/LAIV/Statistik/Dateien/Publikationen/A%20I%20Bev%C3%B6lkerungsstand/A123/2016/A123%202016%2022.xls „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2016 г.“]. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јануари 2018.  (германски)