Берзенбрик (општинска заедница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грбот на општинската заедница

Берзенбрик (германски: Bersenbrück) — општинска заедница во округот Оснабрик, во Долна Саксонија, Германија. Нејзиното седиште е во градот Берзенбрик.

Општинската заедница Берзенбрик се состои од следниве општини:

  1. Алфхаузен
  2. Анкум
  3. Берзенбрик
  4. Герде
  5. Егермилен
  6. Кетенкамп
  7. Ристе

Координати: 52°33′19″N 7°56′47″E / 52.55528° СГШ; 7.94639° ИГД / 52.55528; 7.94639