Прејди на содржината

Анкум

Координати: 52°32′36″N 7°52′15″E / 52.54333° СГШ; 7.87083° ИГД / 52.54333; 7.87083
Од Википедија — слободната енциклопедија
Анкум
Поглед на селската црква
Поглед на селската црква
Поглед на селската црква
Грб на Анкум
Анкум во рамките на Германија
Анкум
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Оснабрик
Општ. заед. Берзенбрик
Градоначалник Клаус Менке (UWG)
Основни податоци
Површина 66,32 км2
Надм. височина 54 м
Население 7.703 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 116 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OS
Пошт. бр. 49577
Повик. бр. 05462
Портал www.ankum.de
Местоположба на Анкум во рамките на округот Оснабрик
Карта
Карта
Координати 52°32′36″N 7°52′15″E / 52.54333° СГШ; 7.87083° ИГД / 52.54333; 7.87083

Анкум (германски: Ankum) — општина во округот Оснабрик, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Анкум се наоѓа околу 35 километри северно од безокружниот град Оснабрик во шумската ридска област Анкумер Хее. Највисоката точка во општината е 140 метри на Триленберг.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Анкум се состои од поранешните општини, кои биле придодадени во 1972 година кон Анкум:

  • Анкум, главното место
  • Аслаге
  • Брикведе
  • Друххорн
  • Холстен
  • Локстер Орт
  • Рисел
  • Титинген
  • Вестерхолте

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]