Егермилен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Егермилен
Поглед на селската црква
Поглед на селската црква
Поглед на селската црква
Грб на Егермилен
Егермилен во рамките на Германија
Егермилен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Оснабрик
Општ. заед. Берзенбрик
Месни единици 4
Градоначалник Маркус Фреркер
Основни податоци
Површина 27,41 км2
Надм. височина 53 м
Население 1.780 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 65 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OS
Пошт. бр. 49577
Повик. бр. 05462
Портал www.eggermuehlen.de
Местоположба на Егермилен во рамките на округот Оснабрик
Карта
Карта
Координати 52°34′0″N 7°49′0″E / 52.56667° СГШ; 7.81667° ИГД / 52.56667; 7.81667Координати: 52°34′0″N 7°49′0″E / 52.56667° СГШ; 7.81667° ИГД / 52.56667; 7.81667

Егермилен (германски: Eggermühlen) — општина во округот Оснабрик, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Замокот Егермилен бил поранешно седиште на витези, основан во XIII век.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Егермилен се наоѓа во рамки на Анкумер Хее и северозападно од Природниот парк Североисточна Тевтонбуршка Шума.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Егермилен се граничи со седум општини:

Општински единици[уреди | уреди извор]

Покрај главното место Егермилен припаѓаат и следниве места кон општината:

  1. Базум-Зусум
  2. Бестен
  3. Бокраден
  4. Детен
Општината Егермилен
Општината Егермилен

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]