Бад Ротенфелде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бад Ротенфелде
Главната управна зграда на бањата во Бад Ротенфелде
Главната управна зграда на бањата во Бад Ротенфелде
Грб на Бад Ротенфелде
Бад Ротенфелде во рамките на Германија
Бад Ротенфелде
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Оснабрик
Градоначалник Клаус Рекемпер (ДХС)
Основни податоци
Површина 18,19 км2
Надм. височина 96 м
Население 8.391 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 461 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OS
Пошт. бр. 49214
Повик. бр. 05424
Портал www.bad-rothenfelde.de
Местоположба на Бад Ротенфелде во рамките на округот Оснабрик
Карта
Координати 52°06′42″N 8°09′38″E / 52.11167° СГШ; 8.16056° ИГД / 52.11167; 8.16056Координати: 52°06′42″N 8°09′38″E / 52.11167° СГШ; 8.16056° ИГД / 52.11167; 8.16056

Бад Ротенфелде (до 1905 година: Ротенфелде; германски: Bad Rothenfelde) — општина во округот Оснабрик, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Местото е признато одморалиште и лековита бања.

Местото е сместено на Тевтобуршката Шума, околу 20 километри југоисточно од безокружниот град Оснабрик, помеѓу Хилтер на Тевтобуршката Шума и Дисен на Тевтобуршката Шума.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Бад Ротенфелде се наоѓа неколку километри јужно од Тевтобуршката Шума на премин кон Источна Вестфалија и во триаголникот на градовите Билефелд, Минстер и Оснабрик. Највисока точка е „Клајне Берге“ (208 метри; Kleine Berg).

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон Бад Ротенфелде припаѓаат местата Ашендорф и Штранг.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Бад Ротенфелде на запад се граничи со Бад Лар, на север со Хилтер на Тевтобуршката Шума, на исток со Дисен на Тевтобуршката Шума, додека на југ со градот Ферсмолд во округот Гитерсло (Северна Рајна-Вестфалија).

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]