Бад Есен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бад Есен
Панорамски поглед на Бад Есен
Панорамски поглед на Бад Есен
Грб на Бад Есен
Бад Есен во рамките на Германија
Бад Есен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Оснабрик
Градоначалник Тимо Натемајер (СДП)
Основни податоци
Површина 103,31 км2
Надм. височина 113 м
Население 15.828 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 153 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OS
Пошт. бр. 49152
Повик. бр. 05472
Портал www.badessen.de
Местоположба на Бад Есен во рамките на округот Оснабрик
Карта
Координати 52°19′17″N 8°20′24″E / 52.32139° СГШ; 8.34000° ИГД / 52.32139; 8.34000Координати: 52°19′17″N 8°20′24″E / 52.32139° СГШ; 8.34000° ИГД / 52.32139; 8.34000

Бад Есен (до 1902 година: Есен; германски: Bad Essen) — општина во округот Оснабрик, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Местото со своето историско јадро е сместено на германскиот фахверк пат.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа на премин од Средните ридови кон Северногерманската Низина. Ридскиот масив Виен ја зафаќа јужната третина од општината. Највисока точка во општината е 215 метри. Реката Хунте тече низ општината од југ кон север.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Општината Бад Есен се граничи со следниве градови и општини (почнувајќи од десно): Штемведе, Пројсиш Олдендорф (обата во округот Минден-Либеке во Северна Рајна-Вестфалија), Меле, Бисендорф, Остеркапелн и Бомте.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината е составена од 17 единици:

 • Бад Есен
 • Баркхаузен
 • Брокхаузен
 • Бишерхајде
 • Далингхаузен
 • Ајелштет
 • Харпенфелд
 • Хајтхефен
 • Хердингхаузен
 • Хизеде
 • Лине
 • Линторф
 • Локхаузен
 • Рабер
 • Верендорф
 • Вимер
 • Витлаге

Местото Бишерхајде со околу 160 жители поштенски припаѓа на Пројсиш Олдендорф во Северна Рајна-Вестфалија, каде исто така учениците и посетуваат училиште.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]