Хунте

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хунте
Hunte b Doetlingen.jpg
Хунте во Вилдесхаузер Гест
Место Германија (Долна Саксонија)
Должина 189 км
Извор Холцхаузер Берг во Оснабрикер Хигеланд јужное од Виенгебирге
52°15′36″ N; 8°20′33″ E / 52.26° СГШ; 8.3425° ИГД / 52.26; 8.3425Координати: 52°15′36″ N; 8°20′33″ E / 52.26° СГШ; 8.3425° ИГД / 52.26; 8.3425
Висина на изворот 185 м над мор. ниво
Утока кај Елсфлет во Везер
53°15′10″ N; 8°28′44″ E / 53.252778° СГШ; 8.478889° ИГД / 53.252778; 8.478889
Висина на утоката Неисправен внос за Maß
Спуст 185 м
Слив Везер
Одлив Везер → Северно Море
Слив 2.785 км²
Десни притоки Вагенфелдер Ауе, Олен
Леви притоки Ауе, Денгхаузер Милбах, Ломиленбах, Лете, Харен
Езера Димер
Градови Олденбург
Помали градови Меле
Паланки Дипхолц, Вилдесхаузен, Елсфлет
Население во сливот 432000
Пловност помеѓу Олденбург и Елсфлет за одредени бродови
Hunte pos.png

Хунте (германски: Hunte) ― река во северниот дел на сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Хунте е долга 189 година и претставува лева притока на Везер. Таа по Алер е втора најдолга притока на Везер и поминува низ окрузите Оснабрик, Дипхолц, Фехта, Олденбург, Везермарш, како и самиот слободен град Олденбург.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]