Бадберген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бадберген
Црквата во Бадберген
Црквата во Бадберген
Грб на Бадберген
Бадберген is located in Германија
Бадберген
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Оснабрик
Општ. заед. Артланд
Месни единици 9
Градоначалник Вернер Мајер (UWG)
Основни податоци
Површина 79,11 км2
Надм. височина 29 м
Население 4.533 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 57 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OS
Пошт. бр. 49635
Повик. бр. 05433
Портал www.badbergen.de
Местоположба на Бадберген во рамките на округот Оснабрик
Карта
Координати 52°38′6″N 7°58′56″E / 52.63500° СГШ; 7.98222° ИГД / 52.63500; 7.98222Координати: 52°38′6″N 7°58′56″E / 52.63500° СГШ; 7.98222° ИГД / 52.63500; 7.98222

Бадберген (германски: Badbergen; долногермански: Badbern) — општина во округот Оснабрик, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа на реката Хазе.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Барберген се наоѓа во рамки на Северногерманската Низина во средишниот дел на областа Артланд.[2]

Реката Хазе тече од југ кон запад.[3]

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Бадберген се граничи со следниве општини: на југ со Герде и Берзенбрик, на запад со Нортруп и Менслаге, на север со Квакенбрик, како и на исток со Динклаге и Холдорф (обете во округот Фехта).

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината се состои од девет места, а општинското седиште е во Бадберген.

Ortsteile Badbergen.png
 1. Бадберген
 2. Гренлох
 3. Грос Мимелаге
 4. Гроте
 5. Ланген
 6. Лехтерке
 7. Фес
 8. Ведел
 9. Волд
 10. Вулфтен

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)
 2. Kuhlmann: Das Artland und die Stadt Quakenbrück in ihrer historischen Entwicklung. S. 7.
 3. Martin Teller:Die erdgeschichtliche Genese des nordwestdeutschen Naturraumes. (PDF)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]