Нортруп

Од Википедија — слободната енциклопедија
Нортруп
Дворец Локстен во Нортруп
Дворец Локстен во Нортруп
Дворец Локстен во Нортруп
Грб на Нортруп
Нортруп во рамките на Германија
Нортруп
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Оснабрик
Општ. заед. Артланд
Градоначалник Томас Харч (ДХС)
Основни податоци
Површина 27,08 км2
Надм. височина 31 м
Население 2.970 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 110 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OS
Пошт. бр. 49638
Повик. бр. 05436
Портал www.nortrup.de
Местоположба на Нортруп во рамките на округот Оснабрик
Карта
Карта
Координати 52°36′0″N 7°53′0″E / 52.60000° СГШ; 7.88333° ИГД / 52.60000; 7.88333Координати: 52°36′0″N 7°53′0″E / 52.60000° СГШ; 7.88333° ИГД / 52.60000; 7.88333

Нортруп (германски: Nortrup) — општина во округот Оснабрик, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа во северниот дел на областа Артланд и во долината на реката Хазе.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Нортруп се состои од местата Нортруп и Зутруп, кои се споиле во 1972 година. Обете места до 30 јуни 1972 година припаѓале на округот Берзенбрик.

Познати луѓе[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]