Ристе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ристе
Селската црква во Ристе
Селската црква во Ристе
Селската црква во Ристе
Грб на Ристе
Ристе во рамките на Германија
Ристе
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Оснабрик
Општ. заед. Берзенбрик
Градоначалник Себастијан Хидепол (ДХС)
Основни податоци
Површина 30,6 км2
Надм. височина 39 м
Население 3.612 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 118 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OS
Пошт. бр. 49597
Повик. бр. 05464 (Alfhausen)
Портал www.rieste.de
Местоположба на Ристе во рамките на округот Оснабрик
Карта
Карта
Координати 52°29′0″N 8°01′0″E / 52.48333° СГШ; 8.01667° ИГД / 52.48333; 8.01667Координати: 52°29′0″N 8°01′0″E / 52.48333° СГШ; 8.01667° ИГД / 52.48333; 8.01667

Ристе (германски: Rieste) — општина во округот Оснабрик, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Ристе е признаено покраинско одморалиште во северниот дел на Оснабрички крај. Реката Хазе тече низ општината во насока југ-север. На запад околу 5% од површината на Алфското Езеро припаѓаат на Ристе.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]