Мерцен

Координати: 52°28′42″N 7°49′52″E / 52.47833° СГШ; 7.83111° ИГД / 52.47833; 7.83111
Од Википедија — слободната енциклопедија
Мерцен
Црквата „Св. Ламберт“ во Мерцен
Црквата „Св. Ламберт“ во Мерцен
Црквата „Св. Ламберт“ во Мерцен
Грб на Мерцен
Мерцен во рамките на Германија
Мерцен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Оснабрик
Општ. заед. Нојенкирхен
Месни единици 6
Градоначалник Кристоф Бишер (ДХС)
Основни податоци
Површина 52,94 км2
Надм. височина 86 м
Население 3.874 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 73 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. OS
Пошт. бр. 49586
Повик. бр. 05466
Портал www.merzen.de
Местоположба на Мерцен во рамките на округот Оснабрик
Карта
Карта
Координати 52°28′42″N 7°49′52″E / 52.47833° СГШ; 7.83111° ИГД / 52.47833; 7.83111

Мерцен (германски: Merzen) — општина во округот Оснабрик, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Мерцен се наоѓа во северозападниот дел на Брамгау, јужно од ридскиот масив Анкумер Хее.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Мерцен се граничи на север со Егермилен, на исток со Анкум и Брамше, на југ со Нојенкирхен и Фолтлаге, додека на запад со Фирстенау.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Мерцен е составена од следниве места:

  • Делингхаузен (187)
  • Енгелерн-Шлихтхорст (490)
  • Лехтруп-Мерцен (2.627) – седиште на општината
  • Ост-/Вестероден (182)
  • Плагеншале (284)
  • Зидмерцен (387)
† во заградите е бројот на жители (состојба: 14 јули 2003)

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]